LoRaWAN® چیست؟

LoRaWAN یک استاندارد شبکه‌های کم‌مصرف و گسترده (LPWAN) است که توسط LoRa Alliance®، یک اتحاد فناوری غیرانتفاعی مدیریت می‌شود. استاندارد LoRaWAN که برای اتصال بی‌سیم چیزهایی که با باتری کار می‌کنند به اینترنت در شبکه‌های منطقه‌ای، ملی یا جهانی طراحی شده است، الزامات کلیدی اینترنت اشیا (IoT) مانند ارتباطات دوطرفه، امنیت سرتاسر، تحرک و خدمات موقعیت جغرافیایی را برآورده می‌کند. LoRaWAN  از طیف رادیویی بدون مجوز در باند صنعتی، علمی و پزشکی (ISM) استفاده می‌کند. این مشخصات، پارامترهای لایه فیزیکی LoRa® و استاندارد LoRaWAN را از دستگاه به زیرساخت تعریف می‌کند و قابلیت همکاری یکپارچه بین تولیدکنندگان را فراهم می‌کند. استاندارد LoRaWAN توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)، آژانس تخصصی سازمان ملل متحد برای فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات (ICT) به‌عنوان یک استاندارد برای LPWANها به رسمیت شناخته شده است. درحالی‌که Semtech چیپست‌های LoRa را ارائه می‌کند، اتحاد LoRa  استانداردسازی و هماهنگ‌سازی جهانی استاندارد LoRaWAN را برای اکوسیستم وسیع انجام می‌دهد.

در دسترس بودن شبکه جهانی

اکوسیستم LoRaWAN شامل 181 اپراتور شبکه، با شبکه در هر قاره مسکونی است. این زیرساخت، استقرار سریع راه حل ها را آسان و کارآمد می‌کند و قابلیت همکاری دستگاه های متصل را تسهیل می‌کند. شبکه های عمومی، خصوصی و ترکیبی LoRaWAN در سطح جهانی در دسترس و قابل دسترسی هستند.

اتصال مکمل

ازآنجایی‌که اینترنت اشیا همچنان انقلابی در نحوه اتصال و تعامل ما با دستگاه‌هایمان ایجاد می‌کند، تعدادی گزینه شبکه وجود دارد که می‌توان راه‌حل‌های هوشمند را بر اساس آنها ساخت. اپراتورهای شبکه‌ای که شبکه‌های عمومی را مستقر می‌کنند، اغلب از یک رویکرد ترکیبی با ترکیب LoRaWAN با فناوری‌های سلولی برای رفع نیازهای موارد استفاده مختلف استفاده می‌کنند. اتصال سلولی شامل نسل‌های مختلف شبکه‌های سلولی از جمله 2G، 3G و 4G و فناوری‌های سلولی جدید مانند 5G ،Cat-1 ،LTE-M و NB-IoT است. به طور معمول، LoRaWAN   به دلیل توان مصرفی کم، موقعیت جغرافیایی بومی، استقرار شبکه کم و هزینه ماژول برای اکثر برنامه‌های IoT ترجیح داده می‌شود. اپراتورهای شبکه با ترکیب مجموعه ویژگی‌های گزینه‌های فناوری متعدد، می‌توانند طیف گسترده‌تری از خدمات اتصال اینترنت اشیا را ارائه دهند و در نتیجه سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهند.

قابلیت همکاری و کیفیت دستگاه

اتحاد LoRa تضمین می‌کند که استاندارد LoRaWAN برای شبکه‌های گسترده ایمن، درجه حامل و کم‌مصرف (LPWAN) به همه دستگاه‌های پایانی این امکان را می‌دهد که هنگام اتصال به شبکه LoRaWAN به روشی از پیش تعیین شده رفتار کنند و با همه محصولات دروازه کار کنند. برای این منظور، این سازمان یک برنامه صدور گواهینامه ایجاد کرده است که شامل مجموعه‌ای از آزمایش‌ها برای تأیید دستگاه نهایی مطابق با الزامات عملکردی استاندارد LoRaWAN  است. تولیدکنندگان گواهی می‌دهند که دستگاه‌های پایانی ویژه‌برنامه‌های کاربردی آن‌ها در هر شبکه  LoRaWAN، عاملی کلیدی در استقرار سریع جهانی اینترنت اشیا، کار خواهند کرد.

رومینگ مزایای LoRaWAN را به حداکثر می‌رساند

استاندارد LoRaWAN امکان رومینگ بین ارائه‌دهندگان خدمات عمومی شبکه LoRaWAN  و همچنین شبکه‌های خصوصی و ارائه‌دهندگان راه‌حل صنعتی را فراهم می‌کند. اتصال همتا به همتا میان اپراتورها، توسعه ایمن دستگاه‌ها و عرضه آن‌ها در سراسر جهان را برای تولیدکنندگان آسان می‌کند، بدون اینکه مشکلی برای به اشتراک گذاشتن اعتبار دستگاه‌ها با هر شبکه به‌صورت جداگانه وجود داشته باشد. این قابلیت منحصربه‌فرد از تجمیع یکپارچه شبکه‌های عمومی و خصوصی LoRaWAN به ارائه‌دهندگان راه‌حل اجازه می‌دهد تا داده‌ها را به‌راحتی جمع‌آوری و پردازش کنند. قابلیت رومینگ غیرفعال یک تغییر بازی برای برنامه‌های کاربردی در تعدادی از بازارهای عمودی مانند ردیابی دارایی، تدارکات و حمل‌ونقل بوده است.

امنیت و قابلیت اطمینان

استاندارد باز LoRaWAN با احراز هویت اجباری، یکپارچگی و حفاظت از پخش مجدد و رمزگذاری، با طراحی ایمن است. مشخصات سه‌لایه رمزنگاری AES-128 را تعریف می‌کند. دسترسی اولیه به شبکه به احراز هویت متقابل بین دستگاه‌ها و یک سرور پیوسته متکی است. امنیت بین دستگاه نهایی و سرور شبکه، شبکه‌ای قابل‌اعتماد را تضمین می‌کند. در نهایت، رمزگذاری انتها به انتها در سطح برنامه، داده‌ها را بدون افشای بار کاربر در معرض اپراتورهای شبکه، محرمانه نگه می‌دارد. منابع برای بهترین شیوه‌های پیاده‌سازی و استقرار، به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنند که استقرار LoRaWAN، با استفاده از ویژگی‌های امنیتی استاندارد  LoRaWAN، در برابر تهدیدات مخرب امروزی مقاوم هستند.

LoRa Alliance®

اتحاد LoRa که در سال 2015 تأسیس شد، یک انجمن آزاد و غیرانتفاعی شامل صدها اپراتور شبکه، تولیدکنندگان حسگر و دروازه، تولیدکنندگان چیپست و ماژول، شرکت های بزرگ، خدمات مدیریت شبکه و ارائه دهندگان نرم افزار کاربردی است. ماموریت LoRa Alliance پشتیبانی و ترویج پذیرش جهانی استاندارد LoRaWAN با اطمینان از قابلیت همکاری همه دستگاه‌های LoRaWAN  است که اینترنت اشیا را قادر می‌سازد آینده‌ای پایدار ارائه دهد. Semtech  یکی از اعضای موسس و شرکت عضو هیئت مدیره فعال اتحاد LoRa است.

دیدگاه ها بسته شده است